Společenství a služby
Společenství a služby
-
Eucharistická hodina
-
Exodus 90
-
Farní kavárna
Každou neděli po dopoledních mších svatých
jste všichni srdečně zváni
do farní kavárny na pastoračním domě. -
Farní knihovna
-
Fokoláre
Hnutí fokoláre, známé také pod názvem Dílo Mariino, vzniklo v italském Tridentu v době, kdy se schylovalo ke konci II. světové války.
Mladá studentka a učitelka Chiara Lubichová se svými kamarádkami hledaly v této těžké době IDEÁL, který by byl nepomíjivý, věčný. Při častých náletech na město si s sebou do krytu vždycky vzaly Písmo svaté, v němž hledaly útěchu. Nejvíc je oslovila slova, která považovaly za Ježíšovu závěť: „… ať všichni jsou jedno (…), aby svět uvěřil.“ Tato Ježíšova modlitba k Otci se stala základním jádrem našeho charismatu. Všichni, co patří k Hnutí, se snaží vytvářet jednotu tam, kde žijí.
Chiara a její přátelé, kterých bylo stále víc, se snažili důsledně žít podle evangelia, milovat každého bližního a konat konkrétní dobré skutky. Zároveň chtěli žít v souladu s církví, kterou reprezentuje Svatý otec. Po celém světě vznikala střediska zasvěcených osob (fokolarínů nebo fokolarínek) tzv. fokoláre (to znamená rodinný krb, oheň; skupina fokolarínů nebo fokolarínek zde žije jako rodina). Kromě fokolarínů patří do Hnutí volontáři (dobrovolníci), kteří žijí ve světě, ve svém povolání podle Ideálu Díla a také adherenti (příznivci Hnutí), kteří nejsou vázáni žádnými sliby, „jen“ šířením evangelní lásky tam, kde žijí.
Nejmenším společenstvím příznivců Hnutí fokoláre je tzv. HROZEN, který máme už víc než čtyřicet let i u nás ve Valašských Kloboukách. Scházíme se první úterý každého měsíce na kaplance nad Slovem života, obyčejně v dopoledních hodinách, protože většina z nás teď už je v důchodu Ale doba setkání se podle potřeby může změnit.
Slovo života je úryvek evangelia, který se v konkrétním měsíci snažíme ve svém životě uskutečňovat. Slovo života, které se snažíme žít teď v měsíci září, zní: „TO SLOVO VŠAK MUSÍTE UVÁDĚT VE SKUTEK, A NE ABYSTE HO JENOM POSLOUCHALI. TO BYSTE KLAMALI SAMI SEBE.“
Náš hrozen vede ve farnosti také adorace a křížové cesty, stejně jako všechna společenství v naší farnosti, snažíme se pomáhat, kde je potřeba, i když naše síly už jsou omezené. Kromě toho se setkáváme se širším společenstvím ze Zlínska (přibližně každé dva měsíce) nebo se společenstvím z celé Moravy i České republiky.
Přijďte se mezi nás podívat, rádi vás přivítáme.
-
Lektoři
Milí lektoři, čtenáři Božího slova a zprostředkovatelé Boží zvěsti!
Rádi bychom Vám nabídli (jistě mnozí znáte) v této době několik podnětů k rozvoji Vaší služby – vše jsem čerpali z velmi pěkného webu
KULTURASLOVA.czLiturgické texty si můžete nejen přečíst, ale také poslechnout:
Prosíme nové zájemce o čtení při mši svaté, aby se ozvali o. Václavovi Škvařilovi (tel.: 730 885 893, e-mail: [email protected]), který má lektory na starosti.
Děkujeme.
-
Ministranti
Společenství ministrantů je společenství služebníků Pána Ježíše, jak prozrazuje už název ministrant (latinské ministrare totiž znamená sloužit). Ministranti slouží především u oltáře při mši svaté a pomáhají knězi i při udílení ostatních svátostí a svátostin (křest, svatba, pohřeb…). Důležitou součástí ministrantské služby je společné setkávání, při kterém budují společenství, prohlubují své liturgické znalosti a vztah k Pánu Ježíši Kristu.
- Scházíme se každou druhou sobotu. Začínáme mší svatou, následuje snídaně a schůzka.
- Chtěl by ses připojit k našemu společenství ministrantů, neváhej přijít mezi nás, nebo nás kontaktuj.
Kontakt:
- P. Václav Škvařil, tel.: 730 885 893, e-mail: [email protected]
-
Misijní klubko
-
Modlitby matek
Modlitby matek (MM) byly vytvořeny, aby pomohly matkám, které se chtěly společně modlit za své děti a vnoučata, a našly potřebnou podporu…
„Přestaň plakat a setři si slzy.
Vše, co jste pro své děti udělali, nezůstane bez odměny.
Vrátí se z nepřátelské země.
Existuje naděje pro vaši budoucnost.
Vaše děti se vrátí domů.
Já, Pán, jsem promluvil.“(Jer 31,16–17)
MM vznikly v Anglii v roce1995 z vnitřní touhy Veronici Williams a její švagrové Sandry modlit se společně za svoje děti.
O tom, že je toto dílo požehnané, svědčí fakt, že se MM během několika málo let rozšířily do 122 zemí světa.
Spiritualita MM spočívá v odevzdání a důvěře, že jsme v rukou nebeského Otce. Scházíme se pravidelně ve stejný den a hodinu. Tvoříme skupinky po 5 až 8 ženách. Modlíme se z modlitební brožurky i vlastními slovy. Vše, co ve skupinkách přednesem při modlitbě, zůstává mezi námi a tím se prohlubuje i vzájemná důvěra maminek ve společenství.
Jsme otevřená společenství, proto se k nám můžete kdykoliv připojit.
Kontakty na skupinky:
Val. Klobouky – na kaplance
úterý 20:00 hod.
- Blažena Martinková, tel. 603 508 845
středa 17:15 hod.
- L. Janáčová, tel. 737 533 564
středa 19:30 hod.
- Ludmila Krahulcová, tel. 604 313 366
Tichov – kaple
středa 19:30 hod.
- Lea Šomanová, tel. 737 772 172
Poteč – kaple
pondělí 19:30 hod. (v zimě 18:30)
- Hana Juřicová, tel. 770 152 688
úterý 18:30 hod.
- Marie Cahlová, tel. 737 654 668
Lačnov – místní knihovna
středa 18:00 hod.
- Jana Zádrapová, tel. 737 922 304
Více na modlitbymatek.cz
-
Molekuly
-
Obzor
-
Projekt ON
-
Sinaj
-
Scholy
-
Skupina ADORARE
-
Spolčo I. stupeň
-
Spolčo II. stupeň
-
Společenství 50+
-
Úklid kostela
Rozpis úklidu leden – květem 2025
Noví zájemci o pomoc s úklidem se mohou hlásit na faře. Děkujeme.
4. 1. Poteč – 2. skupina, paní Jarmily Františákové 11. 1. Valašské Klobouky – 5. skupina, paní Heleny Švachové 18. 1. biřmovanci 25. 1. Lipina 1. 2. Valašské Příkazy – skupina paní Štěpánky Smolíkové 8. 2. Mirošov 15. 2. Valašské Klobouky – 6. skupina, paní Aleny Macháčové 22. 2. Poteč – 3. skupina, horňansko, paní Alžběty Manové 1. 3. Valašské Klobouky – 7. skupina, paní Zdeny Švachové 8. 3. Valašské Klobouky – 1. skupina, paní Aleny Trčkové 15. 3. biřmovanci 22. 3. Valašské Klobouky – 2. skupina 29. 3. Poteč – 1. skupina, dolňansko 5. 4. Valašské Klobouky – 3. skupina, paní Jany Sýkorové 12. 4. Smolina 19. 4. Valašské Klobouky – 4. skupina, paní Boženy Mackové 26. 4. Poteč – 2. skupina, paní Jarmily Františákové 3. 5. Valašské Klobouky – 5. skupina, paní Heleny Švachové 10. 5. biřmovanci 17. 5. Lipina 24. 5. Valašské Příkazy – skupina paní Štěpánky Smolíkové Co se uklízí – pokyny
-
Živý růženec
Živý růženec vznikl v r. 1826 ve Francii z podnětu Pauline Jaricot, která chtěla najít způsob, jak zachránit duše nevěřících lidí ve svém okolí. V 17 letech byla oslovena promluvou faráře, poznala marnost svého dosavadního způsobu života a rozhodla se ho změnit. O Vánocích složila slib čistoty a postupně objevila smysl svého života v úctě k Nejsvětější svátosti a v nápravě za urážky proti Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu. Založila společenství 10 lidí s názvem „Ti, kteří dělají nápravu“. Společenství získalo misijní rozměr. Podporovalo misie modlitbou i týdenním finančním darem na spolupráci při šíření evangelia. Každý bral na sebe zodpovědnost najít dalších deset lidí, kteří se budou modlit za misie.
Živý růženec tvoří lidé, kteří se společně modlí tuto modlitbu. Vždy 20 lidí se spojuje do jediné růže, která je tvořena z dvaceti tajemství (růženec radostný, bolestný, slavný a růženec světla). Členové živého růžence se zavazují denně k modlitbě jednoho předem určeného desátku, který se po měsíci mění. Skupinka živého růžence se tak denně pomodlí celý růženec. Živý růženec je možné modlit se ve farnosti, ve společenství mimo farnost nebo také například s Papežským misijním dílem (viz www.misijnidila.cz), jehož byla Pauline Jaricot zakladatelkou. Výjimečná zaslíbení nejsou s modlitbou živého růžence spojena, sama o sobě je však velmi jistou cestou přímluvné modlitby.
(převzato z webu: vira.cz)
Pokud byste se chtěli zapojit do společenství živého růžence v naší farnosti, můžete využít koordinátorky modlitebních skupin:
- Valašské Klobouky: Marie Vlčková, tel.: 731 162 644
- Lačnov: Marie Trčková, tel.: 604 338 408